Z pewnością dla wielu z nas sama możliwość zamiany kilku rat które posiadamy na jedną większą może brzmieć bardzo kusząco i chcemy dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. Dodatkową zachętą dla nas może być również to, że comiesięczna wysokość tej jednej nowej raty może być niższa od sumy kilku dotychczasowych rat. A zatem jak widać nietrudno ulec pokusie skorzystania z kredytu konsolidacyjnego. Zdecydowanie mniejsza liczba miesięcznych płatności, może być dla nas dużym ułatwieniem. Pamiętajmy jednak o tym, że konsolidacja nie niesie ze sobą tylko plusy, jak się okazuje już samo obniżenie raty wymagać będzie wydłużenia okresu spłaty zobowiązań podlegających konsolidacji. Jak się okazuje to właśnie stąd bierze się możliwość zmniejszenia nowej raty, a nie z niższego oprocentowania. Musimy jednak przyznać, że niektóre banki są skłonne zaoferować nam oprocentowanie o 1-2 pkt proc. Niższe, co jest ogromną zaletą.

Mimo wszystko obniżenie rat z pewnością będzie rozwiązaniem wygodnym. Ostatecznie być może okaże się, że w wyniku wydłużenia okresu kredytowania suma kosztów będzie niestety wyższa. W takiej sytuacji zadziała bardzo prosty mechanizm: im dłuższy kredyt, tym więcej odsetek oddamy. Niestety wyższe koszty się na tym nie skończą.

Zarówno w przypadku zwykłych kredytów, jaki w przypadku kredytów konsolidacyjnych banki mogą pobierać prowizję za udzielenie nowego kredytu, a także przedterminową spłatę starego. W przypadku kredytów konsolidacyjnych które zostały zabezpieczone hipoteką dochodzą również koszty wyceny nieruchomości, notariusza a także wpisu do hipoteki.

Wyższe koszty kredytów konsolidacyjnych powodują że jest to rozwiązanie raczej dla osób, które mają kłopoty ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, a nie dla osób chcących obniżyć tylko wysokość odsetek. Musimy zatem pamiętać, że to niejedyny sposób na poradzenie sobie z finansowymi trudnościami.