Jeżeli wniesiesz do umowy zabezpieczenie w postaci nieruchomości otrzymasz najtańszy kredyt spotykany na rynku, do tego na maksymalny termin. To ciekawy układ po wystąpieniu sytuacji kryzysowej. Niektóre rodziny po wykryciu zadłużenia bliskich decydują się na ten krok, bo nie mają praktycznie innego wyjścia. Banki w ramach zabezpieczenia zgadzają się na bardziej elastyczne negocjacje.

Indywidualne prowizje

Zwróć uwagę na wysokość prowizji w kredytach konsolidacyjnych i to prowizje z wartością procentową. Przy sporych kwotach kilka procent to naprawdę dużo i nawet po odliczeniu prowizji z kwoty zadłużenia może okazać się, że podstawowa kwota pozyskana z banku nie wystarczy na spłatę wszystkich zaległości. Wysokość prowizji możesz w każdym przypadku indywidualnie negocjować. W kryzysie gospodarczym to powszechna praktyka, ponieważ banki rywalizują dosłownie o każdego klienta.

Wszystkie koszty rozliczane procentowo to groźba zaniżenia ostatecznej kwoty zadłużenia i zwiększenia kosztów. Niektóre banki odchodzą od tej praktyki i informują jasno, ile wyniesie prowizja i ile opłaty dodatkowe. A na jakie oferty kredytów mogą liczyć rolnicy? Zajrzyj na https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych/artykul/635/kredyt-gotowkowy-lub-pozyczka-dla-rolnika.

Zmienna, czy stała stopa procentowa?

Tak naprawdę to nie ma wielkiego znaczenia, chociaż niewiele banków utrzymuje stałe stopy procentowe w sposób ścisły. Zmienna stopa procentowa uzależniona od stawki referencyjnej i wskaźnika WIBOR 3M to klasyka na krajowym rynku zadłużeniowym. Niskie stopy procentowe, ogólnie polityka monetarna promuje konsolidację zadłużenia, nawet z bonusem konsumpcyjnym.

Nie musisz przejmować się stopami procentowymi prawdopodobnie przez kilka kolejnych lat ze względu na wyraźne komunikaty pochodzące od Rady Polityki Pieniężnej. Podniesienie stóp procentowych w okresie kryzysu gospodarczego to nierealna strategia, niesamowicie szkodliwa dla kredytobiorców dotychczas spłacających ciężkie zobowiązania.

Czy dopasować bonus konsumpcyjny do konsolidacji?

I tak i nie, ponieważ bonus konsumpcyjny to zwykły kredyt gotówkowy dodany po prostu do kredytu konsolidacyjnego. Naturalnie zwiększa koszty, a jednocześnie daje komfort spłaty wszystkiego w jednej raty. Dla niektórych kredytobiorców z dobrą zdolnością kredytową to dobra propozycja, sensowna opcja rolowania zobowiązań w kredycie konsolidacyjnym.

Wakacje kredytowe w kredycie konsolidacyjnym

W kredycie konsolidacyjnym występują opcjonalnie wakacje kredytowe. To narzędzie ratunkowe dostępne właściwie od razu po podpisaniu umowy restrukturyzacyjnej. W 2020 roku banki uprościły jeszcze bardziej proces wnioskowania o wakacje kredytowe i zgadzają się na taki model bez dodatkowego uzasadniania. Czy teraz rozumiesz perspektywy zaciągania kredytów konsolidacyjnych?