Nie ma pieniędzy bez ryzyka. Powodzenie jest stosunkowo znane w środowisku inwestycyjnym. Czy można prowadzić bezpieczne inwestycje, a jednocześnie na nich zarobić? Oczywiście tak, ale należy koniecznie wykorzystać zasadę dywersyfikacji i rozpocząć poszukiwanie ciekawych instrumentów. W artykule poznasz potencjał bezpiecznych i bardziej ryzykownych miejsc na lokowanie indywidualnych funduszy.

Kiedy masz do czynienia z bezpieczeństwem prowadzenia inwestycji?

Przede wszystkim oszczędności trzeba gospodarować w formie maksymalnie opłacalnej z punktu widzenia gospodarstwa domowego. Opłacalność jest różnie postrzegana. Niektóre osoby pragną stabilnych zwrotów miesięcznych, bez zaangażowania. Inne natomiast rozumieją potencjał rynku kapitałowego i pragną większych dochodów po pewnym czasie. Bezpieczeństwo inwestycji wynika przede wszystkim z dywersyfikacji. Tutaj sprawdza się bardzo połączenie lokat bankowych z funduszami inwestycyjnymi, obligacjami korporacyjnymi, akcjami, pożyczkami społecznościowymi. Często już w bankach detalicznych masz do czynienia z tzw. lokatami strukturyzowanymi, gdzie w dużym stopniu łączy się bezpieczeństwo lokaty z ryzykiem rynku kapitałowego. Druga sprawa dotycząca bezpieczeństwa inwestycji dotyczy ustalenia normy akceptowanej straty. Ile jesteś w stanie stracić na pojedynczej inwestycji? Odpowiedź na pytanie jest kluczowa dla rozłożenia wartości między lokatami bankowymi, a bardziej ryzykownymi instrumentami. Pamiętaj, że nawet lokaty bankowe podlegają dywersyfikacji. Nie warto stawiać tylko na jedną ofertę, ale wykorzystywać promocje branżowe, różnicować terminy zakładania lokat, monitorować stopy procentowe, optymalizować potencjał lokat progresywnych (większe oprocentowanie z każdym mijającym miesiącem).

Oszczędzanie kontra inwestowanie

W inwestowaniu występuje niepewność, a w oszczędzaniu wiesz dokładnie, ile zarobisz. Połączenie oszczędzania i inwestowania jest najważniejsze dla osiągnięcia w miarę stabilnych zysków w przyszłości. Oczywiście możesz wybrać strategię samodzielnego łączenia różnych instrumentów rynku kapitałowego lub powierzyć zadanie doświadczonym specjalistom zewnętrznym. Uważaj jednak na korzystanie z podmiotów zewnętrznych powiązanych z konkretnymi markami, bankami. Lepiej dotrzeć do doradców całkowicie niezależnych, rozliczanych za efektywność.

Komentarze są wyłączone.