Szeroka oferta, duży wybór
Banki starają się o to, aby zachęcić klientów do skorzystania z ich usług. Dlatego też oferują one bardzo szeroki wybór różnego rodzaju produktów finansowych na atrakcyjnych dla klienta warunkach. Przykładem takiego działania są lokaty bankowe, których można wymienić kilka rodzajów i charakteryzujących się różnymi cechami, więc nie powinno być najmniejszego problemu z wyborem tej optymalnej.
Oprocentowanie i warunki podejmowania środków
Podstawowym parametrem na jaki zawraca się uwagę przy wyborze lokaty to jej oprocentowanie. Powinno ono być jak największe, tak aby uzyskać jak największy zysk. Tu jednak do wyboru mamy kilka opcji. Możemy wybrać lokaty bankowe z oprocentowaniem stałym lub zmiennym, czy też taką opcję, na przykład pod kątem czasu trwania lokaty – im dłuższy czas tym lepiej. Stałe oprocentowanie daje nam gwarancję tego, że po czasie trwania lokaty otrzymamy taka sumę, jaka wyliczyliśmy zgodnie z oprocentowaniem obowiązującym w dniu jej zakładani, zaś oprocentowanie zmienne, zależne od zmian stóp procentowych może powodować straty w stosunku do oprocentowania stałego lub też w przypadku podwyższenia stóp procentowych – zyski. Jeżeli zaś chodzi o warunki podejmowania środków, to do wyboru mamy lokaty bankowe terminowe i dynamiczne. Te pierwsze wiążą się z utratą większości odsetek w przypadku podjęcia środków przed terminem, zaś w przypadku lokat dynamicznych wybranie środków bez straty odsetek jest możliwe niemal w dowolnej chwili. Lokaty dynamiczne są jednak zwykle nieco słabiej oprocentowane.
Specyficzne rodzaje lokat
Oprócz standardowych lokat banki coraz częściej oferują również inne rodzaje lokat, takie jak chociażby lokaty walutowe, czy też lokaty strukturyzowane. te pierwsze z nich mogą być prowadzone w różnych walutach, chociażby takich jak dolar, euro, czy frank szwajcarski. Wysokość odsetek będzie w dużej mierze zależeć od tego, jakie są kursy walut. Z kolei strukturyzowane lokaty bankowe to lokaty, w których inwestowane środki są dzielona na dwie części. Jednak jest inwestowana tam, gdzie jest małe ryzyko, zaś drga cześć jest z kolei inwestowana tam, gdzie ryzyko jest większe, ale równocześnie większe są wtedy zyski. Jest to więc z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby zarobić więcej niż na zwykłej lokacie, a jednocześnie nie chcą za bardzo ryzykować utraty swoich oszczędności.