Lokaty bankowe należą do najbezpieczniejszych sposobów inwestowania oraz do najpowszechniejszych produktów bankowych obok kont osobistych, czy kredytów. Dużą zaletą jest właśnie ich bezpieczeństwo, ponieważ ryzyko jest tu praktycznie zerowe. Dodatkowo każda lokata jest zabezpieczona gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaci środki, gdyby nie mógł zrobić tego bank. Lokata bankowa to również inwestowanie bardzo proste, ponieważ jedyne zadanie posiadacza lokaty to jej założeni, a później odebranie środków z zyskiem. Właściwym inwestowaniem zajmują się już bankierzy. Mimo iż znajomość inwestowania nie jest wymagana, to warto znać chociażby najważniejsze aspekty, które decydują o tym, czy dana lokata jest atrakcyjna. To pozwoli na wybranie takiej oferty, która będzie optymalnie dopasowana do naszych potrzeb, a jednocześnie przyniesie jak największe zyski. Warto też skorzystać z porównywarki lokat, albo z jednego z dostępnych w sieci rankingów, ponieważ bardzo ułatwiają one selekcję ofert i wybór tych najlepszych, z którymi później można już zapoznać się szczegółowo.

Najważniejszym elementem jeśli chodzi o sam zysk jest oprocentowanie lokaty. Jego wartość bezpośrednio informuje o tym, jak duża część ze wpłaconych środków będzie naliczana jako zysk. Znaczenie ma jednak też to, czy naliczanie następuje tylko na końcu lokaty, czy też w czasie jej trwania w określonych odstępach czasu. Chodzi tu o częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im kapitalizacja, czyli doliczanie odsetek do kapitału będzie częstsza, tym ogólne zyski z lokaty będą większe. Jest to zgodne z   matematyczną zasadą procenta składanego.   Nie sposób pominąć również wpływu na wielkość zysków zmian stóp procentowych. Od stóp procentowych zależy bowiem wysokość oprocentowania. Mniejsza wartość stóp to niższe oprocentowania lokat, z kolei większa to oprocentowanie o większej wartości. Jeśli wybierzemy zmienne oprocentowanie lokaty, to w pewien sposób ryzykujemy, że nasze zyski będą mniejsze, ale równocześnie mamy szansę na to, że po podwyższeniu stóp procentowych ono wzrośnie. Jeśli jednak nie chcemy tego ryzyka, a zleży nam raczej na pewnej wartości oprocentowania, to najlepiej wybrać oprocentowanie stałe, które praktycznie gwarantuje niezmienne jego wartość podczas całego okresu trwania lokaty. 

W wyborze lokaty nie można kierować się tylko samym zyskiem. Ważne jest choćby to, aby dobrze dobrać czas trwania lokaty. Choć trzeba też wspomnieć, że długość trwania również może mieć wpływ na wysokość zysku, ponieważ środki na lokacie długoterminowej dłużej pracują. Jednak wybór długości trwania lokaty to także decyzja o dostępności środków. W większości przypadków panuje zasada, że wybranie środków przed upływem terminu zakończenia lokaty wiąże się z utratą odsetek. Dlatego też w przypadku potrzeby skorzystania ze środków wcześniej lepiej zdecydować się na lokatę krótkoterminową, tak aby nie musieć zrywać lokaty, ale bez problemów wypłacić pieniądze po jaj zakończeniu. Jeśli chcemy jednak inwestować na bardzo długie okresy, to możemy również pomyśleć o lokacie odnawialnej, czyli takiej, która „startuje” od nowa po zakończeniu poprzedniego okresu. Mogą się jednak zmienić warunki tej nowej lokaty na takie, jakie aktualnie są oferowane przez bank. Oprócz tego trzeba mieć również świadomość, że przy mniejszych kwotach nie każda lokata będzie w naszym zasięgu. Zazwyczaj wymagany jest bowiem minimalny wkład o różnej wysokości. Zwykle 1000 – 5000 złotych. Jeśli mamy mniej niż wymagana kwota, to będziemy musieli szukać innej oferty.

Komentarze są wyłączone.