Biuro Informacji Kredytowej to jedna z podstawowych instytucji, do której sięgają banki detaliczne, a także inni popularni pożyczkodawcy w celu oceny historii kredytowej potencjalnego klienta. Inne ważne rejestry to Krajowy Rejestr Długów (KRD), InfoMonitor, a także Biuro Informacji Gospodarczej (BIG).

Krótka charakterystyka potencjału BIK

Biuro Informacji Kredytowej ma stosunkowo proste zadania. To głównie gromadzenie danych o klientach banków detalicznych. Rejestr Biura Informacji Kredytowej wskazuje, ile masz kredytów i jak wygląda twoja historia kredytowa. Monitorowanie BIK jest absolutnie konieczne z perspektywy banków, ponieważ taka wiedza w znaczący sposób ogranicza ryzyko podpisania umowy. BIK funkcjonuje nieprzerwanie od 1997 roku. To stosunkowo zaufana instytucja. Historia kredytowa monitorowana w BIK składa się z praktycznie wszystkich krótko i długoterminowych zobowiązań. W skład historii kredytowej wchodzą nawet poręczone pożyczki, czy klasyczny debet na rachunku osobistym. Należy zatem bardzo uważać na spłaty wszystkich zobowiązań przed zaciągnięciem większego kredytu gotówkowego. Kiedy spłacasz zobowiązania terminowo uzyskujesz maksymalne zaufanie i masz znacznie większy wpływ na negocjacje z bankiem. Bank zgodnie z uwarunkowaniami prawnymi wysyła zapytanie do BIK już na etapie złożenia wniosku przez klienta. Nie należy składać nigdy zbyt wielu wniosków jednocześnie. To bowiem obniża punktację kredytobiorcy. Terminowość spłaty dotychczasowych kredytów to właściwie najważniejsza kategoria do analizy.

Warto popracować nad historią kredytową

Młodym ludziom, wchodzącym dopiero na rynek pracy zaleca się zaciągnięcie chociaż jednego kredytu gotówkowego i jego terminową spłatę. W przyszłości możesz bowiem potrzebować większego kredytu, a bez wyrobionej historii spłat dotychczasowych zobowiązań bardzo trudno podpisać solidną umowę. Zaciągaj kredyty dopasowane do sytuacji ekonomicznej gospodarstwa domowego. Naciąganie limitów oraz ich częste wykorzystywanie, nawet przy terminowych spłatach to dość ryzykowny sygnał, który działa na niekorzyść kredytobiorcy. Kredyty bez BIK to raczej pewne uproszczenie. Parabanki mogą po analizie BIK przyjąć po prostu większe ryzyko współpracy z klientem.

Komentarze są wyłączone.