W pożyczaniu pieniędzy niema nic złego do momentu dopóki jesteśmy w stanie je oddać. Według statystyk niewielkie kwoty najczęściej pożyczamy od rodziny bądź też znajomych. Gdy potrzebujemy większych pieniędzy najrozsądniej jest udać się do banku i tam zapoznać się z ofertą dostosowaną do naszych możliwości. Banki na przełomie wielu lat stały się bardziej przyjazne dla swoich klientów tworząc elastyczne oferty, które dopasowują się do naszych potrzeb i co ważne do naszego budżetu. Na chwilę obecną to właśnie one cieszą się największym zaufaniem klientów.

Na co pożyczamy najczęściej?

Pożyczamy na przeróżne cele. Od potrzeb bieżących, gdy braknie nam pieniędzy przed wypłatą przez niespodziewane wydatki po duże inwestycje czy marzenia o urlopie lub nowym samochodzie. Potrzeb jest wiele. Dlatego też banki prześcigają się w tworzeniu dogodnych warunków dla swoich klientów. Samych rodzajów kredytów jest bardzo wiele. Najpopularniejsze w ostatnich latach są kredyty konsumenckie, czyli takie udzielane za pośrednictwem sklepu na zakup np. sprzętu RTV czy AGD, kredyty gotówkowe, a także kredyt udzielany w formie limitu na koncie. Ten ostatni najczęściej zastępuje karta kredytowa, a działa na zasadzie otrzymania nowej karty do konta z dostępnym limitem. W tym wypadku niema konkretnie ustalonych rat, a spłatę ustalamy sami. Jednak skupmy się na kredycie gotówkowym, który możemy dowolnie przeznaczyć. Każda instytucja, od której pożyczamy pieniądze (najczęściej bank) nie robi tego charytatywnie. Banki to miejsca takie same jak każda inna firma, więc i muszą na siebie zarabiać. Dlatego też każdy kredyt jest oprocentowany. Oprocentowanie kredytu jest zależne od wielu struktur wewnętrznych banku, jednak z reguły są one bardzo podobne w różnych bankach. Oprocentowanie popularnie nazywane odsetkami w przypadku kredytu gotówkowego jest niezmienne. Tak, więc jeśli podpisując umowę zobowiązujemy się do spłaty kwoty pożyczonej plus np. 15% odsetek ta kwota nie ulegnie zmianie, a ustalone raty będą niezmienne przez cały okres kredytowania. Zazwyczaj jedynie w przypadku kredytów w obcej walucie mamy styczność ze zmiennością, ale na to, co jest logiczne ma wpływ kurs waluty w danym okresie. Stąd też malejące zainteresowanie tą formą kredytowania. Jest ona dość nieprzewidywalna. Równie dobrze możemy wyjść na plus, co stracić niebotycznie wiele. Są to kredyty głównie dla osób, które liczą się z ryzykiem wzrostu raty w złotówkach i najprościej w świecie stać je na takie ryzyko. W efekcie coraz częściej odchodzimy od tej formy pożyczania na rzecz kredytów gotówkowych, konsumenckich itp. Które nie niosą ryzyka za sobą.

Pożyczaj z głową

Kredyty to produkty tak naprawdę dla każdego. I jak już wcześniej wspomnieliśmy niema w nich nic złego, ale ważne jest by docenić swoje możliwości i nie wpaść w smutne pasmo długów. Dziś banki są ostrożniejsze niżeli kiedyś i dokładnie sprawdzają możliwości swoich klientów. Jednak i te systemy bywają łatwowierne i zdarza się tak że pożyczamy nad wyrost i spłata nie jest możliwa. Brak spłaty może mieć wiele przyczyn jednak pewne jest to że niosą one za sobą dodatkowe koszty i problemy. Dlatego też tak ważne jest by pożyczać z głową i rozmysłem. Warto także pamiętać o tym żeby w razie problemów ze spłatą najpierw udać się do banku, w którym mamy kredyt. Tam doświadczeni pracownicy pomogą nam znaleźć wyjście z sytuacji bez dodatkowego obciążania się lub popadania w problemy finansowe. Kryzys może dopaś każdego, ważne jest jednak to by nie poddawać się chwili i szukać dobrego rozwiązania tam gdzie możemy je znaleźć. Takim właśnie miejscem są instytucje udzielające nam kredytów, ale podpowiadające jak wyjść na prostą.

Komentarze są wyłączone.