Decydując się na wybór lokaty każdy poszukuje takiej o której będzie mógł powiedzieć, że jest najlepsza.

Na pewno jednak jeden produkt nie spełni oczekiwań wszystkich klientów, bowiem każdy ma pod tym względem niezwykle odmienne oczekiwania i dlatego każdy jako najlepszy dla siebie wskaże całkiem inny produkt. Przede wszystkim jak mowa o lokatach, zacząć należy od tego, na jaki okres jest ona zawierana. Jedni preferują krótsze okresy, na przykład 3 miesiące czy pół roku, inni zaś wolą zdecydować się na lokaty długoterminowe, trwające minimum rok czy nawet dłużej. Powodem tego zazwyczaj jest to, iż należy pamiętać o tym, że lokata się kończy i podjąć odpowiednią decyzję. Jednak dzisiaj nawet banki wychodzą naprzeciw swoim klientom oferując im pod tym względem coraz więcej możliwości. Klient otrzymuje na przykład wiadomość sms o końcu lokaty w wybranym terminie lub dostaje wiadomość na pocztę elektroniczną. Gdy ktoś korzysta z lokat zakładanych z poziomu konta internetowego, bardzo często po zalogowaniu widzi najpierw komunikat dotyczący tego, iż lokata dobiega końca. Do momentu, w którym nie podejmie decyzji, będzie się on wyświetlał.

Jednak lokaty to nie tylko początek i koniec, ale także warunki decydujące o jej atrakcyjności. Oprocentowanie lokat i wynikający z tego tytułu zysk dla klienta to na pewno ten czynnik, na który patrzymy najczęściej gdy decydujemy się na wybór konkretnej oferty. Banki zazwyczaj oferują bardzo wiele możliwości, i mowa tutaj nie tylko o tak zwanych stałych produktach w ich ofercie, ale także o promocjach, które bardzo często dotyczą także właśnie lokat. Jednakże takie promocyjne lokaty bardzo często nie są ponownie przedłużane lub ich warunki są nieco inne niż tych które banki posiadają w tradycyjnej ofercie. Zazwyczaj bowiem jeżeli ktoś decyduje się na zakończenie lokaty przed terminem, musi się liczyć z tym, iż nie otrzyma zgromadzonych do tej pory odsetek, nawet jeżeli do końca terminu lokaty pozostanie nawet jeden dzień. Bywa, że to, ile odsetek zostanie odebranych uzależnione jest od tego, za ile kończy się lokata, i osoby które z różnych powodów muszą z nich zrezygnować przed samym końcem jakąś część odsetek mogą uzyskać. W lokatach promocyjnych nie tylko nie można liczyć na jakiekolwiek pieniądze z tego tytułu, bardzo często także klient musi się liczyć z tym, iż zerwanie lokaty przed terminem jej zakończenia będzie się dla niego wiązać z karą finansową, której wysokość zazwyczaj jest określona w umowie zawieranej z bankiem.

Pozostaje jeszcze kwestia tego ile najlepiej inwestować. Tutaj bardzo często to banki decydują o tym, ile musimy przeznaczyć na lokatę aby można było podpisać umowę. Często jest to na przykład 1000 złotych, gdyż banki po prowadzonych analizach stwierdzają, iż dla nich taka wysokość minimalnego wkładu jest najbardziej korzystna. Jednak nie jest powiedziane, że banki nie umożliwiają zawarcia lokat na niższe kwoty. Lokaty takie jak właśnie oferowane klientom online jako produkt dodatkowy dla konta często zawierane są na niższe kwoty, na przykład 300 czy 500 złotych. Ta wysokość kwoty jest także swoistą promocją od banku dla konkretnych klientów. Osoby które już od pewnego czasu inwestują w ten właśnie sposób na pewno wiedza, jakie kwoty najkorzystniej inwestować. Jeżeli jednak ktoś dopiero podjął decyzję o tym, aby zdecydować się na oszczędzanie przy pomocy lokat, najlepiej dla niego jest, jeżeli zdecyduje się na zawarcie lokaty na najniższą kwotę. Wówczas może stwierdzić, czy taka forma oszczędzania przede wszystkim będzie mu odpowiadać i czy może sobie pozwolić na ewentualne inwestowanie nieco wyższych kwot na kolejnych lokatach.

Komentarze są wyłączone.