Kredyt konsolidacyjny to wyjście, z którego coraz częściej korzystamy, gdy mamy kilka zobowiązań finansowych, które powoli zaczynają obciążać nasz domowy budżet, a my przestajemy sobie radzić z wywiązywaniem się z tych zobowiązań. Różne pożyczki, każda z innym oprocentowaniem, różne terminy spłat – to może przyprawić o zawrót głowy. Dobrze dobrany kredyt konsolidacyjny jest niejednokrotnie bardzo dobrym rozwiązaniem. Pod jednym jednak warunkiem – musi być naprawdę dobrze wybrany i właściwie dopasowany do naszych potrzeb (a ściślej – do potrzeb naszego portfela).

Aby móc wybrać ten najkorzystniejszy dla nas kredyt konsolidacyjny, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów. Są to:

– wysokość oprocentowania (oferty kredytów konsolidacyjnych często kuszą niskim oprocentowaniem, a co za tym idzie – niższą miesięczną ratą ewentualnego zobowiązania; niestety nie zawsze tak jest – nie każdy ma szanse na rzeczywiście niskie oprocentowanie; decydująca jest tu nasza historia kredytowa – jeśli ta nie zadowala banku, nie dostaniemy oferty z na tyle niskim oprocentowaniem, by konsolidacja naszych kredytów nam się po prostu opłacała albo gorzej – bank nie zgodzi się na tę konsolidację, bo uzna, że nie jesteśmy wypłacalni);

– okres spłat (jeśli zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, musimy być również poinformowani i w pełni świadomi tego, że okres spłat naszego zobowiązania może bardzo się wydłużyć; dłuższy okres spłat to naturalny skutek obniżenia miesięcznej raty zobowiązania; bank nie zgodzi się przecież na konsolidację kilku kredytów klienta, jeśli nie widzi w tym żadnej korzyści – tu korzyścią jest zarobek na oprocentowaniu i odsetkach, a im dłuższy okres spłat, tym większa korzyść dla banku, a niekoniecznie dla nas jako kredytobiorcy; to oczywistość, jednak wizja jednej niższej raty zamiast kilku nierzadko przyćmiewa rozsądne i racjonalne myślenie);

– całkowity koszt kredytu (oprocentowanie, odsetki i inne opłaty dodatkowe składają się na całkowity koszt naszego ewentualnego kredytu konsolidacyjnego; warto postawić na kilka symulacji, aby móc uświadomić sobie, ile rzeczywiście będziemy musieli oddać pieniędzy i jak długo będzie trwała spłata, może to pozwoli nam podjąć naprawdę tę najkorzystniejszą dla nas decyzję, a my ewentualną ofertę wybierzemy bez strachu o nas domowy budżet na najbliższe lata).

Po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” konsolidacji naszych zobowiązań finansowych, musimy, znając już nasze możliwości i oferty konkretnych banków, zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Kredyt konsolidacyjny jest w rzeczywistości jeszcze większym obciążeniem niż inne spłacane regularnie mniejsze kredyty. Jednak nieraz niestety nie mamy innego wyjścia, za co winę ponoszą nasze problemy finansowe, a jedna niższa rata zamiast kilku wyższych wydaje się być dla nas jedynym ratunkiem. Najpierw można się jednak próbować ratować się nieco inaczej. Jeżeli przypuszczamy, że nasze finansowe problemy są chwilowe, skorzystajmy z opcji zawieszenia kłopotliwych rat na kilka miesięcy. Banki oferują takie rozwiązania w przypadku gdy na przykład kredytobiorca starci pracę bądź podupadnie na zdrowiu i przez chwilę nie jest w stanie regularnie spłacać swoich zobowiązań. To korzystne rozwiązanie, które niejednokrotnie jest lepszą drogą. Jeśli jednak zdecydujemy się na decyzję o kredycie konsolidacyjnym, powinniśmy to zrobić w pełni świadomie i bez strachu o nasze finanse. Właśnie dlatego dobór tej najodpowiedniejszej dla nas oferty jest tak istotny.

Komentarze są wyłączone.