Mnogość ofert związanych z zaciągnięciem kredytów gotówkowych może zaskoczyć człowieka, który nie posiada dokładnej wiedzy ekonomicznej. Popełnienie błędu w przypadku podpisywania umowy kredytowej może kosztować wiele, nawet w krytycznych sytuacjach cały majątek pożyczkobiorcy. W artykule poznasz listę krytycznych błędów popełnianych przez kredytobiorców w Polsce i nauczysz się je znacznie szybciej rozpoznawać.

Najpopularniejsze błędy kredytobiorców

Jednym z największych błędów jest pozyskiwanie wielu kredytów w różnych miejscach. Taka sytuacja prowadzi zazwyczaj do znacznego zwiększenia kosztów, chociażby ze względu na manipulację wieloma przelewami bankowymi. Jeżeli masz do czynienia z takim błędem wykorzystaj potencjał konsolidacji kredytu gotówkowego i połącz różne zobowiązania w jedno, aby ułatwić sobie spłatę. Konsolidacja kredytów pozwala ponadto obniżyć ratę miesięczną przy jednoczesnym wydłużeniu okresu na jaki podpisujesz umowę. Najgorszym błędem jest zaciąganie kredytu gotówkowego na zakup prawdziwie zbędnych przedmiotów. Promocje na kredyty gotówkowe zachęcają do takiego działania, ale lepiej najpierw ocenić użyteczność przedmiotu i jego cenę w porównaniu do długoterminowych kosztów kredytu. Inne błędy występujące wśród pożyczkobiorców to nieczytanie umów kredytowych, brak wiedzy, że umowę można rozwiązać w terminie dwóch tygodni od jej podpisania, korzystanie z instytucji pozabankowych bez wcześniejszego sprawdzenia ich wiarygodności, np. przez stronę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Zabezpieczaj własne interesy

Jeżeli nie potrafisz ocenić możliwości spłaty kredytu w długim terminie i liczysz, że jakoś to będzie lepiej nie podpisuj umowy, ponieważ narazisz się na negatywne konsekwencje ekonomiczne. Dużym błędem jest zabezpieczanie małego kredytu bardzo dużym majątkiem, np. nieruchomością. Tak duża dźwignia względem zabezpieczenia nie sprawdza się przy małych kwotach kredytu i nie stosuj takich procedur. Nawet najmniejszy błąd w aspekcie zadłużenia kosztuje wiele. Artykuł jest ostrzeżeniem, aby dbać o swoje interesy zawczasu i mieć na wszelki wypadek scenariusz alternatywny pozyskania dodatkowego kapitału. Czy zdarzyło ci się popełnić błędy wskazane w artykule i czy udało ci się z nich korzystnie wyjść?

Komentarze są wyłączone.