Dobra lokata bankowa, na korzystnych warunkach to dobry sposób na pomnożenie posiadanych wolnych środków. Jednak trzeba najpierw wiedzieć, jaka lokata to lokata dobra i którą warto założyć. Istnieją różne typy lokat i wiele ofert w licznych bankach. Na początek musimy się zastanowić, czego właściwie oczekujemy od lokaty, a rozglądając się za konkretnymi ofertami warto wspomóc się na przykład internetowa porównywarka ofert lokat, czy też rankingiem lokat. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej uporządkować najważniejsze informacje na temat poszczególnych ofert, a tym samym łatwiej nam będzie wybrać te najlepsze z którymi będziemy się mogli zapoznać konkretnie.

Najpierw musimy zdefiniować czego oczekujemy od lokaty, czyli ile chcemy zyskać oraz to, czym dysponujemy, a więc naszą ilością wolnych środków i jak długo pozostaną one wolne. Zakładając lokatę musimy wiedzieć na jak długi termin możemy ulokować środki. Jeśli je bowiem ulokujemy, nie będziemy ich mogli podjąć z lokaty przed upływem terminu jej zakończenia. W teorii, możemy to zrobić, ale będzie to w praktyce nieopłacalne, gdyż będzie oznaczać utratę wypracowanych do tego czasu odsetek, co może być bolesne zwłaszcza, jeśli środki były na lokacie już od dłuższego czasu i przyniosły konkretny zysk. Dlatego też jeśli będziemy potrzebować środków w stosunkowo krótkim czasie, warto wybrać jedna z lokat o krótkim czasie trwania, czyli na przykład miesięczna, czy kwartalną. Z kolei, jeśli dysponujemy wolnymi środkami na dłuższy czas, to możemy zdecydować się na lokatę na przykład roczna, czy dwuletnią. Taka lokata przyniesie większy zysk, ponieważ środki będą na niej pracować dłużej. Zanim założymy lokatę musimy tez zorientować się, czy posiadana ilość środków jest wystarczająca do jej założenia. Z reguły wymagany jest określony minimalny wymagany wkład, który może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Pod tym kątem też musimy dobierać oferty, dopasowując je do naszych możliwości.

Musimy również określić, czego oczekujemy od lokaty pod kątem zysków. Tradycyjna lokata to zyski na poziomie kilku procent. Będą one zależne od takich czynników jak wysokość oprocentowania oraz jego rodzaj, czy też częstotliwość kapitalizacji odsetek. Jeśli jednak zyski z tradycyjnej lokaty są dla nas niewystarczające, możemy zdecydować się na rozwiązanie, które oferuje coraz więcej banków, a mianowicie na lokatę strukturyzowaną, inaczej nazywana podwójna. W tym wypadku musimy oczywiście zgodzić się na nieco większe ryzyko. Lokata tego typu polega na tym, że środki są dzielone na dwie części i nieco inaczej inwestowane. Jedna część jest inwestowana w sposób nie różniący się zasadniczo od tego przy tradycyjnych lokatach i przynosi zyski na podobnym poziomie. Z kolei cześć druga inwestowana jest bardziej ryzykownie. , a przez to daje możliwości zysku na poziomie kilkunastu procent. Jeśli mamy pieniądze w obcej walucie, to jeszcze inna opcja oferowana przez banki jest lokata walutowa, ale trze to wziąć pod uwagę ewentualnie zmiany kursów walut, które mogą mieć wpływ na zyski.

Komentarze są wyłączone.