Czy zastanawiałeś się kiedyś nad lepszymi sposobami przechowywania swoich oszczędności? Każdy z nas je ma – mówi się, że są to pieniądze na „czarną godzinę”, „na wszelki wypadek”, specjalnie odkładane oszczędności na przykład na kupno nowych mebli czy nowego samochodu. Jednak tak naprawdę przechowywanie sporych kwot w domu, w kopercie czy śwince-skarbonce nie jest najlepszym rozwiązaniem. Istnieje spore ryzyko na przykład zgubienia pieniędzy, schowania ich w tak pewne miejsce, że będą nie do odnalezienia, mogą też zapodziać je gdzieś dzieci. A co w przypadku włamania lub w najgorszym wypadku choćby pożaru?

Lokaty bankowe jako pewny sposób oszczędzanie

Najbardziej pewnym i sprawdzonym przez wiele osób sposobem na przechowywanie pieniędzy w bezpieczny sposób jest umieszczenie ich na lokacie bankowej. Na czym właściwie polega lokata? Najprościej mówiąc, wpłacając pieniądze do banku niejako pożyczasz je mu, a bank zobowiązuje się oddać Ci je po upływie określonego w umowie czasu, oczywiście wraz z odsetkami. Istnieje wiele rodzajów lokat – najkrótsze są te miesięczne, ale można też wpłacić pieniądze nawet na kilka lat. Najważniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniej lokaty jest to, jaki posiadasz kapitał oraz jak oprocentowana jest lokata. Jeżeli przeczytałeś, że oprocentowanie lokaty wynosi na przykład 6% w skali roku, oznacza to, że jeśli umieścisz daną kwotę na lokacie na rok, otrzymasz ją plus zarobione sześć procent. Jeżeli jednak Twoja lokata wynosi pół roku, musisz koniecznie podzielić obiecywany procent na pół – ponieważ lokata będzie trwała sześć miesięcy krócej. Czyli realny zysk wyniesie jedynie 3%.

Jak wybrać lokatę?

Tak jak zostało wspomniane – najważniejsza kwestią jest to, jakie posiadasz środki i w jakim celu chcesz je oszczędzać. Jeżeli planujesz oszczędzanie długoterminowe, możesz bez obaw wybrać dobrze oprocentowaną kilkuletnią lokatę. Bez obaw – lokaty są ubezpieczone, dlatego możesz być pewny, że absolutnie zawsze odzyskasz wpłacone pieniądze, nawet w przypadku bankructwa banku (co jednak jest bardzo mało prawdopodobne). Możesz w takim razie wpłacić pieniądze i o nich zapomnieć – uchronisz się w ten sposób przed skutkami inflacji, ponieważ jeśli lokata jest długoterminowa, z pewnością nie unikniesz wspomnianej inflacji. Zarobiony odsetek nieco złagodzi nową rzeczywistość. Poza tym lokaty są bardzo wygodnym sposobem na oszczędzanie – jeśli mamy z góry określony cel, możemy dobrze dobrać okres, na jaki wpłacamy pieniądze i po upływie tego czasu zgłosić się w celu ich odebrania. W międzyczasie nasze pieniądze tak naprawdę zarabiały same na siebie!

Komentarze są wyłączone.