Lokata bankowa jest jednym z najpopularniejszych produktów finansowych służących do oszczędzania. Zważywszy, na niskie oprocentowanie lokat bankowych, uzależnione od wysokości stóp procentowych, nie jest on nadto lukratywny, ale niewątpliwie bezpieczny. Porównując lokaty bankowe do innych produktów inwestycyjno oszczędnościowych, takich jak akcje giełdowe, są one zdecydowanie bardziej bezpieczne ale i mniej opłacalne. Dla porównania, lokaty bankowe oprocentowane są standardowo obecnie na około 1-2%. Uzależnione jest to także niezwykle niskimi od kilku lat stopami procentowymi. Z jednej strony kredytobiorcy są zadowoleni bo płacą stosunkowo niskie raty. Ale z drugiej strony osoby chcące nieco zwiększyć swoje oszczędności, także dużo na lokatach bankowych tego nie uczynią, gdyż ich oprocentowanie jest niskie, adekwatne do stóp procentowych.

Pamiętajmy jednakże, że właśnie owe niskie oprocentowanie lokat bankowych, rekompensuje nam wysokie bezpieczeństwo inwestycji. Nie ma raczej możliwości abyśmy stracili na inwestycji w lokaty bankowe. Możemy zainwestować dowolną kwotę i otrzymamy po ustalonym czasie, umówioną kwotę wraz z „zarobionymi” odsetkami. Lokaty bankowe mogłyby nie być bezpośrednio wypłacone, tylko w sytuacji gdy bank zbankrutowałby. Wówczas pamiętajmy że zawsze istnieje fundusz bankowy, a wszelkie zobowiązania jak i umowy bankowe, przejąłby po prostu inny bank, aby doprowadzić je do końca.

Na lokatach bankowych oszczędzać może niemalże każdy. Wystarczy że posiadamy pewna wolna kwotę gotówki, którą na ową lokatę będziemy mogli ulokować na określony z góry czas. Lokaty trwają od kilku miesięcy, do nawet kilku lat. Oprocentowanie może być zmienne, zależne na przykład od WIBOR, bądź stałe, określone na jednym i tym samym poziomie. Kwota inwestycji, czyli kwota lokaty bankowej może być różnorodna. Banki mogą akceptować kwoty nawet już od kilkuset złotych, kończąc na setkach tysięcy złotych. Niekiedy lokaty mogą być ograniczone kwotą inwestycji na przykład o kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak zatem wyraźnie widać, aby założyć lokatę wystarczą jedynie nasze wolne środki, i ciekawa oferta z której będziemy mogli skorzystać.

Komentarze są wyłączone.