Inwestując pewną sumę pieniędzy i umieszczając ją na lokacie warto znać kilka praktycznych zasad, którymi warto się kierować nie tylko przy wyborze oferty, ale także banku. Przydaje się także praktyczna znajomość pojęć bankowych.

Długoterminowa lokata bankowa

Lokata jest jednym z produktów bankowych, która ma na celu zliczanie odsetek za pieniądze oddane to depozytu. Część z nas niestety posiada zbyt małą wiedzę na temat samych lokat bankowych. Umowa jest zawierana między klientem a bankiem. Prowizja w postaci oprocentowania jest przekazywana klientowi wraz z kwotą, która zainwestował na swoje konto bankowe. W zależności czy mamy do czynienia z lokatą odnawialną czy nieodnawialną. Lokata nieodnawialna jest wtedy po zakończeniu umowy pieniądze wracają na konto klienta wraz oprocentowaniem. To w dużej mierze zależy od niego co się potem stanie ze środkami. W przypadku lokaty odnawialnej automatycznie jest ona przedłużana. Jednak nie wiemy do końca czy na takich samych warunkach i takim samym oprocentowaniu. O wszystkim powinien nas powiadomić pracownik banku. W przypadku lokat krótkoterminowych była mowa o wysokim oprocentowaniu. Z czasem jednak to się zmieniło i bardziej opłacalne stały się lokaty długoterminowe. Te pierwsze przysługują na okres mniejszy niż 12 miesięcy. Lokaty długoterminowe mogą sięgnąć aż do 36 miesięcy, czyli 3 lat.

Lokata długoterminowa – charakterystyka

Na samym początku warto dowiedzieć się jak tak naprawdę funkcjonuje lokata. Jeśli się pozna jej mechanizm to tak naprawdę łatwiej ją będzie zrozumieć. Najważniejszą w tym przypadku będzie oprocentowanie. Decydując się na lokatę długoterminowa wiemy, że mamy do czynienia ze stałym oprocentowaniem i pewną stabilizacją. Wiemy jakiej dokładnie kwoty z odsetek się spodziewać, która wpłynie na nasze konto tuż po zakończeniu umowy. Nie trzeba się przejmować sytuacją na rynku finansowym, gdyż na pewno to nie zmieni wysokości odsetek z lokaty. Spadek oprocentowania po prostu ich nie dotyczy. Inaczej jest w przypadku lokat krótkoterminowych. Tutaj wahania na rynku przyprawiają czasami o ból głowy. Niestety minusem jest tutaj także, że nie dotyczy ich także wzrost stóp procentowych. Właściciele lokat krótkoterminowych mogą w tym czasie sporo zarobić, ale także stracić. Ciężko jest przewidzieć sytuację na rynku finansowym, trzeba mieć dobrą intuicję. Nawet najlepsze osoby specjalizujące się w finansach mają prawo do pomyłki. Taki błąd może właściciela lokaty sporo kosztować. Jakie są najwyższe lokaty? W ostatnich latach odnotowano, że oprocentowanie nie przekroczyło 4% w skali roku. Tyczy to się oczywiście pieniędzy stale zamrożonych. Warto tutaj wspomnieć o karze, która jest naniesiona w przypadku wcześniejszego zerwania warunków umowy.

Lokata długoterminowa – dla kogo przeznaczona?

Nie ma nałożonych ograniczeń dla kogo jest przeznaczona lokata. Pojawia się jednak pytanie jak naprawdę są zliczane odsetki. To zależy od typu kapitalizacji. Możemy wyróżnić zatem:
-procent składany
-kapitalizacja na zakończenie lokaty

Procent składany jest rozwiązaniem, które bardziej się opłaca. Chociaż większość lokat posiada kapitalizację tuż po zakończeniu umowy. Z pewnością lokata długoterminowa jest dla klientów, którzy posiadają duże pieniądze na swoim koncie osobistym i chcą na tym zarobić. Tego typu lokaty pozwalają na stabilność inwestycji i gwarancji, że coś na niej zarobimy. W tym przypadku nie trzeba mieć nawet dużej wiedzy z zakresu finansów. Warto jednak odwiedzać tylko sprawdzone źródła informacji.

Komentarze są wyłączone.